زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

 هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما زگیل تناسلی است. از این رو ما در این مقاله توضیح می دهیم که زگیل تناسلی چیست و علائم زگیل تناسلی چیست؟ همچنین راه های درمان زگیل تناسلی را هم توضیح می دهیم.

زگیل نوعی زائده و پدیده ی پوستی است که این زائده ویروسی می باشد و کم و بیش تمام افراد در طول زندگی خود آن را تجربه کرده اند. در واقع زگیل نوعی تومور خوش خیم اما غیر سرطانی است. زگیل های این چنینی عموما روی پوست به وجود می آیند و عمر آن ها کوتاه مدت است و عموما بعد از چند هفته از بین می روند. همان طور که گفتیم زگیل ها ویروسی هستند که عامل به وجود آمدن آن ها ویروسی به نام ویروس پاپیلوم انسانی است که در بسیاری از مواقع این ویروس را HPV می گویند. زگیل ها دو نوع دارند که شامل زگیل های پوستی و زگیل های تناسلی می باشند.

زگیل های تناسلی یکی از رایج ترین بیماری های پوستی است که امروزه این بیماری پوستی و عفونی در بین افراد شایع می باشد و افرادی که دچار این بیماری هستند به دنبال راه حلی برای درمان آن می باشند. این نوع زگیل جزء دسته ی بیماری های آمیزشی می باشد به همین دلیل به سرعت پس از تماس مستقیم پوست با پوست و یا روابط جنسی منتقل می شود. 

وبسایت دکتر شهره درویش زاده

 از آنجایی که این نوع زگیل سرعت سرایت بسیار بالایی دارد و در سریع ترین زمان ممکن و با روابط جنسی هم منتقل می شود لذا در این افراد بسیار شایع می باشد. پس از منتقل شدن این ویروس به بدن افراد زائده هایی در اطراف مقعد و ناحیه ی تناسلی افراد به وجود می ﺁید. ما در این مطلب در مورد این نوع زگیل صحبت می کنیم. از این رو اگر می خواهید اطلاعات خود را در مورد زگیل تناسلی افزایش دهید می توانید با ما در ادامه ی این مطلب همراه باشید. 

آشنایی با زگیل تناسلی

 همان طور که اشاره نمودیم زگیل تناسلی نوعی بیماری آمیزشی است به همین دلیل به آن زگیل مراقبتی هم می گویند. تفاوت این زگیل با زگیل های پوستی این است که زگیل تناسلی فقط بر روی اندام های تناسلی مثل لگن و واژن و مقعد و آلت تناسلی به وجود می ﺁیند. این نوع زگیل ها عموما چند تایی هستند که در صورت عدم درمان تعدادشان زیادتر می شود. زگیل های تناسلی به رنگ پوست هستند و گنبدی شکل نمی باشند. رشد این زگیل ها به صورت تخت است. 

 نحوه ی انتقال این نوع زگیل ها بر اثر تماس مستقیم پوست ها است. به این صورت که اگر پوستی با پوست ﺁلوده به زگیل تماس داشته باشد به سرعت این زگیل انتقال می یابد. این مساله سبب شد که سرعت انتقال و سرایت این بیماری به سرعت بالا باشد و زائده هایی در بدن شخص به وجود آید. عامل ایجاد این بیماری پوستی و عفونی نوعی ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی است که با نام HPV هم معروف می باشد. این ویروس دی ان ای دار می باشد. یکی از شایع ترین دلایل انتقال آن هم روابط جنسی است. 

مشاوره و رزرو نوبت اینترنتی

شما می توانید از سامانه رزرو آنلاین استفاده کنید و برای ملاقات با دکتر و یا مشاوره، وقت خود را رزرو کنید

وبسایت دکتر شهره درویش زاده

 علائم زگیل تناسلی چیست؟ 

 به دلیل شیوع این بیماری در میان زنان و مردان، تشخیص دادن علائم زگیل تناسلی یکی از رایج ترین سوالات افراد است. در این راستا باید ذکر کرد که این نوع زگیل دارای علائم واضح و مشخصی است لذا افراد به راحتی می توانند آن را تشخیص دهند. البته این تشخیص دادن در مواردی است زگیل روی پوست ایجاد شود. چرا که در بسیاری از مواقع زگیل تناسلی در داخل مقعد و یا نواحی تناسلی به وجود می آید که در این صورت تشخیص دادن برای افراد سخت است. لازم به ذکر است بدانید تشخیص زگیل تناسلی در مردان بسیار راحت تر می باشد. در صورتی که این نوع زگیل در داخل دستگاه های تناسلی به وجود آمد حتما باید به پزشک مراجعه نمود. 

وبسایت دکتر شهره درویش زاده

 حال برای اینکه راحت تر این نوع زگیل را بشناسید و تشخیص دهید باید با علائم آن آشنا باشید. علائم زگیل تناسلی شامل موارد زیر می باشد: 

 ·       یکی از رایج ترین علائم این نوع زگیل به وجود آمدن زائده های گوشتی و سفت و برجسته است که در نواحی تناسلی و همچنین مقعد قرار دارند. این زائده ها یا تکی و پراکنده هستند و یا به صورت متمرکز و خوشه ای می باشند. 

 ·       رنگ این زگیل ها به رنگ پوست یا روشن تر و یا تیره تر از پوست باشد. 

 ·       باید توجه داشته باشید افرادی که رابطه ی جنسی دهانی دارند این زگیل ها در اطراف دهان و زبان و گلو هم به وجود می آیند. 

 ·       از دیگر علائم زگیل تناسلی داشتن خارش و سوزش در نقطه ی رویش زگیل است. 

 ·       بروز ترشح و مرطوب بودن از دیگر علائم این نوع زگیل است. 

 ·       در صورتی که زگیل های تناسلی در مکان بیرون آمدن ادرار وجود داشته باشند با خون ریزی و درد همراه می باشند. 

 نحوه ی تشخیص زگیل تناسلی چیست؟ 

 در واقع در صورت داشتن علائم بالا می توان به راحتی این نوع زگیل را تشخیص داد. اما تشخیص زگیل تناسلی در زنانی که داخل دستگاه تناسلی به وجود ﺁیند برای افراد است و در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه کرد. در این حالت پزشک معالج به 3 صورت می تواند این بیماری را تشخیص دهد. تست پاپ اسمیر، کولپوسکوپی و بیوپسی و معاینه بالینی. 

وبسایت دکتر شهره درویش زاده

  در واقع ابتدا پزشک با یک معاینه ساده و ظاهری علائم زگیل تناسلی را بررسی می کند. همان طور که گفتیم این زگیل دارای علائم مشخصی است. اما اگر این علائم در روی پوست وجود نداشت در این صورت پزشک با استفاده از دستگاهی داخل دستگاه تناسلی و مقعد و رحم را چک می کند. چرا که اگر زگیل داخل واژن و دهانه ی رحم و مقعد به وجود آید نمی توان آن را به راحتی تشخیص داد. ولی اگر در فرد احتمال وجود ویروس HPV باشد در این صورت پزشک از طریق روش های دیگری همچون تست پاپ اسمیر و آزمایش خون این ویروس را تشخیص می دهد. 

 تست پاپ اسمیر مخصوص زنان است که در آن از دهانه ی رحم نمونه برداری می شود و عموما برای زنان بالای 35 سال تجویز می شود. آزمایش خون برای تشخیص زگیل تناسلی روشی است که هم برای خانم ها و هم آقایان تجویز می شود. این روش یکی از حساس ترین روش های تشخیص زگیل تناسلی است که دقیقا نشان می دهد فرد دارای ویروس اچ پی وی است یا نه. 

وبسایت دکتر شهره درویش زاده

 راه های درمان زگیل تناسلی 

 در رابطه با راه های درمان زگیل تناسلی باید گفت که این زگیل ها به راحتی قابل درمان می باشند و امروزه روش های مختلفی برای درمان این زگیل وجود دارد. از جمله رایج ترین روش های درمان این نوع زگیل می توان به لیزر درمانی، کرایوتراپی، سوزاندن با الکتروکوتر، جراحی و دارو درمانی اشاره کرد. البته روش های خانگی هم برای درمان این نوع زگیل ها وجود دارد. این روش ها در صورتی است که پزشک تشخیص دهد زگیل شما ممکن است خطرناک باشد. روش هایی که برای درمان این نوع زگیل استفاده می شود برای زنان و مردان مشترک است و هیچ فرقی ندارد. 

 جراحی زگیل در صورتی انجام می شود که زگیل با دارو و پماد از بین نرود. از جمله روش های جراحی برای از بین بردن زگیل لیزر درمانی و کرایوتراپی و الکترو کاتری می باشد. 

برای تشخیص و درمان زگیل تناسلی به کدام کلینیک مراجعه کنم؟

دکتر شهره درویش زاده، جراح و متخصص زنان زایمان و نازایی با 25 سال سابقه درخشان فعالیت حرفه ای در حوزه پزشکی یکی از با تجربه ترین و حاذق ترین پزشکان در زمینه تشخیص و درمان بیماری های زنان می باشند که شما می توانید با مراجعه به ایشان و دریافت مشاوره از بیماری های احتمالی مانند زگیل تناسلی آگاه شوید و به موقع درمان خود را آغاز نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید دوست عزیز

آیا حساب کاربری ندارید؟
قبلی
بعدی